Atlas Copco Tools Nyhetsbrev nr 1 2009
 
 
 

EP25PTX-en lättviktare för tungviktare

 

Det nya superstarka pulsverktyget med frånslag kombinerar det bästa från Atlas Copcos PTX- och LMS-serier. EP25PTX har en optimerad struktur med titanhus och stålförstärkt aluminiummotor för lägsta vikt. Effekten ligger på 900Nm och vikten är reducerad till 10,3 kg.

Med EP PTX- teknologin erbjuds lång hållbarhet och snabb uppbyggnad av moment. Verktyget har en förstärkt frånslagsmekanism med stålbussning på frånslagskroppen. En annan nyhet är luftsmörjningsreservoaren placerad i handtaget som garanterar god smörjning till lamellerna även vid dåliga luftförhållanden. Pulsenheten har också fått en ny specialtätning med speciella o-ringar för att förhindra mikroläckage samt välskyddade trimventiler.

Handtaget kan vridas 180° vilket är en patenterad funktion. Avtryckaren kan ställas så att den kan användas mot eller från operatören och två olika supporthandtag kommer att finnas tillgängliga.


Brazor Mark II rak slipmaskin och Multi Drive
Det krävs bara två hål i väggen – enkelt och effektivt!

 

 

 

 

För att passa de flesta tillämpningar och ge operatören full frihet har Atlas Copco utvecklat en drivenhet för flera applikationer. Detta innebär att du kan koppla in upp till 4st olika elslipmaskiner i en drivenhet. Vi har valt att kalla den  Multi Drive.

Vibrationsreducering
När du väljer en elslipmaskin från Atlas Copco kommer du inte bara att påverka arbetsprocessens produktivitet och effektivitet, utan också operatörens arbetssituation och arbetsmiljö. En viktig del i vår utveckling av Brazor har varit att förena och stärka detta växelspel. För att ge bästa möjliga operatörsergonomi är Brazor Mark II utrustad med integrerad autobalanser som reducerar vibrationerna till ett minimum.

Energieffektiv
I tuffa tider är det extra viktigt att se över sin slipekonomi. Brazor Mark II är konstruerad med den absolut senaste teknologin och med över 90% energieffektivitet får du bästa möjliga helhetslösning för god ekonomi.

 
Rak elslipmaskin:
Effekt (1-5kW)
>90% energieffektiv motor
Autobalanser
Spindellåsning
Serviceindikator
Överbelastningsskydd
Temperaturkontroll
Multi Drive:
4 st maskinuttag (för vinklade och raka slipmaskiner)
Endast en maskin kan användas åtgången
Display för serviceindikator

Förbättra din produktivitet med Atlas Copcos senaste nithammare - RRH 14

 

RRH 14 är det ideala valet för tuffa tillämpningar och krävande applikationer i många industrier.

Baserad på välkänd teknik från verktyg i samma produktserie uppfyller denna nithammare marknadens höga krav på prestanda, ergonomi och produktivitet. Energinivån har ökat med 20% från RRH 12 samtidigt som den fortfarande har minimala vibrationer. RRH 14 är utvecklad för 13mm (1/2”) aluminiumnitar och processtiden är förvånansvärt kort för nitar i denna storleksklass. 


LMP61-ny serie segdragande mutterdragare

 

Den nya serien LMP61 är nu färdigställd. I jämförelse med de tidigare modellerna erbjuder LMP61 dubbel nedgängningshastighet.

Vid montering av skruvförband med större moment och då man behöver bättre noggrannhet, är LMP61 ett utmärkt val. Verktyget är segdragande, ej avstängande, utgående momentnivå på drivtappen kan regleras med ingående arbetstryck i ett linjärt förhållande mellan 2 och 6,3 bar. Maskinen körs på förbandet tills den stannar (stallar) och då har man installerat momentet som motsvaras av aktuell tillfört arbetstryck.

Tvåmotorkonceptet ger en snabb nedgängning följt av långsam slutdragning, kontrollerad och noggrann både på stumma som veka skruvförband. LMP61 maskinerna har även lägre ljud- och vibrationsnivåer än föregångaren. Modellen erbjuder bland annat följande tillbehör: momentarmar, plattor, S- armar, skjutbara mothållstapp och även upphängningar och skyddshöljen.


Atlas Copcos nya vinkelborrmaskin - LBV37

 

Att effektivt borra stora hål kräver en hög prestanda och ett verktyg med ett hållbart vinkelhuvud för att klara de stora påfrestningarna som uppstår.

Atlas Copcos nya vinkelborrmaskin LBV37 består av tre delar; en LBB37-motor, en LBV36-kapsling och ett LTV009-huvud. Resultatet är ett mycket hållbart verktyg som kan användas överallt där applikationen kräver en större borrdiameter.

Den invändiga gängan gör att slitaget på borren minskar samt att den hindrar att borren glider. För att snabbt och smidigt kunna byta borr är LBV37 även försedd med inbyggd spindellåsning.

Enkelt uttryckt - hög prestanda minskar risken för att borren fastnar samt ger ett fantastiskt resultat!


Nya modeller i Tensor DS9- sortimentet

 

Tensor DS9- sortimentet av pistolmaskiner har utökats med nya modeller, 350/500/750 och 1500 Nm.

De nya modellerna har mindre dimensioner på växelpaketet vilket innebär bättre ergonomi och mindre vikt. Den främre delen med växelpaketet och mothållsinfästningen har en svirvlande funktion i förhållande till handtagets läge och kan rotera 360 grader för aktuellt mothållsläge. De nya modellerna har samma storlek på mothållsinfästningen med samma spline som motsvarande storlekar av LMP/LTP 51 pneumatiska maskiner. 

Verktyg modell

Beställnings-
nummer

 Spline

 Max
moment
Nm

 v/min

vikt
kg

 Längd
mm

S-C
mm

ETP DS9-350 SSW 8433 0766 56 4 350 180 5,2 387 35
ETP DS9-500 SSW 8433 0767 71 4 500 125 5,5 387 35
ETP DS9-750 SSW 8433 0768 24 5 750 84 5,5 428 47
ETP DS9-1500 SSW 8433 0768 99 9 1500 45 8,5 450 46

LUM 02 Pneumatisk skruvdragare - liten och kompakt med stjärnpotential!

 

 

 

 

 

 

Med knappt större dimensioner än en penna är den nya skruvdragaren LUM 02 ett utmärkt val för låga moment inom elektronikindustrin.

Verktyget slår ifrån automatiskt då rätt moment uppnåtts och kan användas i alla typer av material. LUM 02 skruvdragare finns tillgängliga i fyra varvtalshastigheter, 350 rpm till 1800 rpm, och de täcker ett momentområde från 2,5 till 60 Ncm. Momentnivån kan enkelt ändras.

Områden där moment mäts i Newtoncentimeter:
Tillverkning av datorer, kameror, mobiltelefoner TV- apparater, ljudanläggningar samt de flesta åtdragningar med låga moment inom elektronik och andra industrier.

Patenterad vakuumplock
Utformningen av LUM 02 minimerar så kallat driveout, det vill säga att bitsen slinter och förstör huvudet på skruven. Andra tillbehör som också finns att tillgå är verktygshållare, utblåsslang och adapter för vakuumplock. Den patenterade adaptern för vakuumplock använder den befintliga tryckluften för att skapa ett vakuum vilket innebär att skruven kan plockas enkelt och effektivt utan stora installationer.

Atlas Copco Tools Sverige
Tel. 08-743 95 00 Fax. 08-743 93 75
www.atlascopco.se