Aktuellt fr�n kustbevakningen
                    Nr 5 december 2008   
 

Generaldirektör med driv

Kustbevakningens generaldirektör Judith Melin gillar nya utmaningar och går in för sina åtaganden med 100 procent. Hon tycker mycket om havet och ser fram emot att arbeta för en säkrare havsmiljö.
Läs mer»        

Havets dolda faror
När en fiskare i december 2005 placerade en upptrålad mina på kajen i Göteborg, fick hamnen och stora delar stadsbebyggelsen evakueras. Laddningen innehöll inte kemiska stridsmedel, men
händelsen utgjorde den tändande gnistan till att Regeringen senare gav Försvarsmakten, Kustbevakningen och Rikspolisstyrelsen i uppdrag att ta fram information om oexploderade minor och ammunition. Läs mer»

Att rädda miljön kostar
Östersjön är ett av världens största bräckvattenhav. Små förändringar i miljön kan få stora konsekvenser. Det tar ca 30 år att omsätta Östersjöns vattenvolymer. Av världens fartygstrafik äger omkring
10 procent rum på Östersjön och nära 15 procent av allt gods transporteras där.  2009 tar Sverige över ordförandeskapet i EU och ett prioriterat mål är ett gott miljötillstånd i Europas hav år 2020. Hur kan Kustbevakningen bidra till en hållbar utveckling av havsmiljön?  Läs mer»

Hallå där...
…Sabina Hansson, kustbevakare i Göteborg, som i november fanns i sjöfartsbranschens monter på mässan Kunskap och framtid. När jag når henne på telefon står hon med händerna i pajdegen inför försvarsministerns besök på stationen.  Läs mer»

 

 

Klicka här om du vill registrera en egen prenumeration
Vid EU:s yttre gräns
Under en månad har fyra kustbevakare från Sverige deltagit i en EU-gemensam insats för yttre gränskontroll på ön Leros i Egeiska havet, nära den turkiska gränsen. Frontex, EU:s gränskontrollbyrå, har ansvarat för insatsen. Ön har 8000 bofasta och under sommaren 2008 kom omkring 200 migranter per dag, främst från Afghanistan, Irak och Afrika. De söker sig till Europa och Grekland via Turkiet.

– Våra främsta uppgifter var delta i patrull med båt och att intervjua migranterna, berättar Stein Naess.

Personerna intervjuas anonymt. De uppger ålder, civilstatus och berättar om sin resa och på så sätt kan Frontex få tips om nya resvägar, kontaktpersoner och eventuella människosmugglare.

– Jag har fått upp ögonen för de problem som finns i Grekland och därmed i EU. Världens konflikter syns och drabbar oss, avslutar Stein Naess.