IMINT får forskningspengar för spaningsprogram

IMINT Image Intelligence i Uppsala har fått 400.000 kronor för att få fram bevismaterial ur stora mängder videobilder som bland annat kommer från obemannade flygfarkoster, s.k. UAV.

− Vårt program tar hand rådata från farkostens kamera, stabiliserar bilden och snyggar till den. Vi kan också förstora intressanta avsnitt med digital zoom. Vi förbättrar bildkvaliteten 3−4 gånger vilket ökar chanserna att upptäcka hot och faror, säger Harald Klomp, vd på IMINT.

I VINNIVAS Forska & Väx-program får 49 småföretag dela på sammanlagt 50 miljoner kronor för FoU-satsningar. Finansieringsrundan är den andra av två i år som utgår från ett regeringsanslag på 100 miljoner kronor. För att komma ifråga för pengarna krävs att företagen själva är med och finansierar projekten med lika stort belopp.

Källa: Teknik 360
 

 

 

Säkerhets- och försvarsföretagen | Kungsträdgården | Box 7724 | 103 95 Stockholm | Tel: 08-524 630 71/72
info(@)soff.se | www.soff.se |  Redaktör: Lars Olsson